Angličtina bez biflování a metoda Imitum: online a pro samouky

Chcete si vylepšit svou angličtinu, případně konečně začít s učením a osvojit si alespoň pár slovíček? Nedávno byl spuštěn nový web se zajímavou metodou výuky angličtiny pro samouky. Slibuje 5x rychlejší výuku než jiné metody při 15 minutách učení denně.

Cizí jazyk pro samouky tu byl již mnohokrát v nejrůznějších podobách, ať už šlo o knihy, magnetofonové pásky nebo první verze počítačových programů pro výuku jazyka. Angličtina bez biflování je nový web, který výuku angličtiny pro samouky nabízí poněkud jiným, méně tradičním způsobem.

Výuka angličtiny pomocí metody Imitum

Celý web a jeho metoda výuky nazvaná Imitum stojí na jednoduchém předpokladu - tak, jako se malé děti naučí používat svůj mateřský jazyk poslechem, můžete se to naučit i vy, v dospělosti a s cizím jazykem. V tomto případě tedy s angličtinou.

Imitum kombinuje poslech s vizuálním vjemem. Nenutí vás drtit se nazpaměť zásobu slovíček k tomu, abyste si následně přečetli nějakou trapnou stať či konverzaci dvou imaginárních osob. Hned od počátku na vás „vybafne” angličtina s tím, že ji opakujete a podle potřeby se přesouváte na další fráze.

Kde jsou slovíčka a překlady? Imitum pracuje s tím, že se nepotřebujete učit základy gramatiky a překládat anglické věty do správné češtiny. Zobrazí vám a přečte anglickou větu, pod ní pak napíše překlady jednotlivých slovíček. Bez skloňování, bez kontextu, jen pro vaše podvědomí, tak abyste si nenásilně zapamatovali, jak se vlastně dané slovíčko v angličtině používá.

Dle tvůrců této online výuky angličtiny by vám tak mělo stačit každý den asi 15 minut času na učení a opakování. Hlavními výhodami metody Imitum je přirozené osvojování jazyka a účinnost, kdy se do výuky zapojuje logická paměť. Právě tím, že se nebiflujete slovíčka, ale jen vnímáte jejich neskloňovaný překlad.

Odkud se to vzalo

Online výuka angličtiny pomocí metody Imitum vychází z poznatků Paula Pimsleura a Georgi Lozanova, dvou psychologů, jejichž poznatky se uplatnily mimo jiné i v CIA a FBI. Lozanova metoda je navíc doporučována organizací UNESCO jako vhodná pro studium cizích jazyků.

Angličtina online a bez biflování v praxi

Všechna teorie je pěkná a lákavá, zajímalo mě však, jak tato výuka angličtiny funguje v praxi. Po přihlášení se vám nabídne české uživatelské prostředí, nemusíte se tedy bát, jste-li úplnými začátečníky, že se hned ztratíte. Nabídne se vám průvodce způsobem výuky, který v podstatě funguje úplně stejně, jako výuka samotná.

Angličtina bez biflování

K dispozici máte několik oblastí anglické konverzace - představování, den v rodině, bydlení, restauraci, zábavu, zdravotnictví, cestování atd. Jakmile si rozklepnete některou z těchto oblastí, objeví se vám v hlavní části stránky jednoduchý přehrávač a ukazatel pořadí právě poslouchané věty z vybrané skupiny.

Trošku mi to připomíná karaoke. Tak, jak hlas předčítající větu mluví, jsou pod přehrávačem zvýrazňována slovíčka v napsané větě. Zároveň s tím, jak větu slyšíte, tedy i vidíte jak se dané slovíčko píše. Vzpomenu-li si na svá školní léta, je to tedy obrácený postup. Tam jsme se nejprve učili slovíčko napsat, viděli jsme jej natištěné a následně jsme se jej učili číst. Tady jej hned slyšíte a sledujete, jak se vlastně píše.

Pod jednotlivými slovíčky ve větě je i český překlad. Jak jsem již zmínil, ten není gramaticky správně, je doslovný a tak mohou vznikat poněkud komické či nesmyslné překlady, viz screenshot. Jenže právě o překlad tu nejde, jde o vnímání slovíček.

Online výuka angličtiny

Je zcela na vás, zda si budete jednotlivé věty pouštět dokola, nebo zda si prostě necháte přehrávat celou větnou zásobu v dané skupině vět a budete jen sledovat a poslouchat. Přehrávač si můžete nastavit dle libosti - na automatiku, kdy se po jednom či více opakování téže věty přesouvá na další, nebo si prostě budete přepínat na další věty sami.

Na obrázku je vidět volba Typu překladu. Ne, doslovný překlad nejde přepnout na „normální”, zde je jen možnost jej vypnout.

Přiznám se, že osobně jsem od této nové online výuky angličtiny čekal původně víc. Ale postupem doby jsem pochopil její smysl. Není to pro každého, ne každému tento způsob výuky bude vyhovovat. Navíc si myslím, že vás to nenaučí psanou angličtinu se všemi aspekty její gramatiky. O to tu ale zjevně nejde.

Rozhovor o angličtině online a Imitum

Manažera firmy Kvintech solution, která tuto výuku angličtiny provozuje, Pavla Ponížila, jsem požádal o odpovědi na několik otázek:

Když jsem si zkoušel výuku angličtiny v prvních dnech, doslovný překlad mi velice vadil. Nenabídnete i jinou variantu?

Firma Kvintech solution: O český text se vlastně vůbec nejedná. Jde jen o anglický text. Český doslovný překlad slouží jen k orientaci u slovíček, které zatím neznám. Český text lze schovat.

V této výuce angličtiny postrádám možnost zpětné kontroly. Jak může uživatel vyhodnotit, zda se už alespoň něco naučil? Vyrazit kvůli tomu na dovolenou do Londýna asi není úplně ideální…

Firma Kvintech solution: Žádná zpětná kontrola zde není. Není potřeba. Prostředí samotné výuky v rozsahu přibližně 15-20 minut denně po dobu jednoho roku je pro člověka schopného číst dostačující k tomu, aby si osvojil okolo 2200 slovíček a pochytil základní stavbu vět.

Myslím, že by bylo fajn, kdyby vaše aplikace vyhodnocovala výslovnost, už jsem to u nějakého programu pro výuku angličtiny viděl.

Firma Kvintech solution: Ano, vyhodnocování výslovnosti má několik kurzů. Bohužel to v praxi NIKDO nepoužívá (čest výjimkám). Ono to totiž ani nejde dost dobře udělat. Naopak … posloucháním si zapamatujete podstatně více, aniž by se musel někdo testovat. Také nestresující prostředí (bez testu) je důležité pro pohodlné učení. Ostatně jde to přesně do kontrastu se školou (od 3. třídy ZŠ až po maturitu mají žáci celkem 12 let výuky angličtiny s testováním a podobně. Bohužel, ti studenti se prostě nedomluví!)

Plánujete ještě i jiný jazyk, mimo angličtiny?

Firma Kvintech solution: Uvažujeme o španělštině, němčině i ruštině, ovšem je to zatím jen ve fázi úvah. Reálně pracujeme na kurzu angličtiny pro 1. stupeň základních škol.

Kde výuku najdete a kolik vás to bude stát

Pokud vás tato netradiční výuka angličtiny zaujala a chtěli byste si ji sami vyzkoušet, navštivte webové stránky www.anglictina-bez-biflovani.cz. Vše si můžete nezávazně vyzkoušet v demoverzi, která bude funkční po dobu několika dnů a nabídne několik vět z každé skupiny.

Obrázek o tom, jak výuka angličtiny Imitum funguje si můžete udělat i s pomocí následujícího videa:

Ceny jsou stanoveny za roční nebo pětiletý přístup a včetně DPH činí 4990 Kč, respektive 5990 Kč. Varianta Angličtina Premium nabízí místo 18 rovnou 27 lekcí (skupin vět) a přístup na sedm let za cenu 9990 Kč.

Autor: Jan Polzer
Odkaz na článek